Nowy rok zaczęliśmy intensywnie i ?z petardą?

W dniach 5-6 stycznia 2018 roku odbyły się warsztaty dla zuchmistrzów Hufca Ziemi Wadowickiej w Wiejskim Domu Kultury we Frydrychowicach. Wzięło w nich udział 12 uczestników (przedstawiciele 8 gromad) i 4-osobowa kadra. Dodatkowo, w sobotę, mieliśmy przyjemność gościć Szefową Referatu Zuchowego Chorągwi Krakowskiej. Phm. Karolina Szlachetka w interesujący sposób poprowadziła blok zajęć odnośnie dyscypliny w gromadzie. Był, więc czas na porozmawianie o “trudnych” zuchach, ale i na dobrą zabawę. Wśród uczestników dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia poprowadzone przez dh. Annę Mrajcę, która opowiadała o tym, jak umiejętnie zarządzać czasem. A czasu na warsztatach choć nie mieliśmy wiele, to wyciskaliśmy go jak cytrynę. Przez niecałe dwa dni udało nam się naprawdę sporo zdziałać. Robiliśmy burzę mózgów odnośnie sprawności zespołowych, uczyliśmy się nowych plasów i zabaw, czy np. rozmawialiśmy o tworzeniu obrzędowości w gromadzie. Nową rzeczą niewątpliwie było szkolenie z zakresu wykorzystania Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w pracy z zuchami. Gdyby kogoś jeszcze zapytać, co pamięta z warsztatów, to z pewnością powiedziałby, że jedzenie. Wspólne gotowanie przyniosło nam wiele radości i lepiej zintegrowało. Poza tym – najedzony harcerz, to szczęśliwy harcerz.

“Warsztaty z petardą” z pewnością przyniosły uczestnikom wiele pomysłów i inspiracji, i co też sami potwierdzają, są dla nich sporą dawką motywacji do dalszej pracy z dziećmi w gromadach.