XX Jubileuszowy Festiwal Kultury Harcerskiej w Brzeźnicy

10 marca odbył się w Brzeźnicy, po raz pierwszy w historii, XX Jubileuszowy Festiwal Kultury Harcerskiej pod hasłem ?Harc Scout Musical? zorganizowany przez Hufiec Ziemi Wadowickiej i 51 WPDH ?Wędrownicy?. Partnerem wydarzenia było Centrum Kultury i Promocji z Brzeźnicy, które pomogło przygotować całą imprezę w sali widowiskowej. Patronat honorowy objął Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos.

W festiwalu uczestniczyło 14 drużyn w trzech kategoriach wiekowych: zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy. Całość imprezy świetnie poprowadziły druhny Oliwia Bałazy, Julia Ignacyk i Dagmara Medoń, które swoim wdziękiem i kreacjami dodały całej imprezie wiele uroku.

Występy młodych artystów miały formę kilkuminutowego musicalu, czyli treść widowiska musiała w sobie zawierać słowo mówione, śpiew i ruch sceniczny, najlepiej taniec. Tematyka spektakli była bardzo różna. Najczęściej dotyczyła przeróbek znanych musicali, filmów dla dzieci, a nawet inspiracji jasełkowych. Towarzyszyła im muzyka grana na gitarach albo oryginalne melodie znanych przebojów. Między występami prowadzące Festiwal prezenterki organizowały dla widowni konkursy z nagrodami, zachęcały do wspólnego śpiewania piosenki festiwalowej, opowiadały anegdotki i żarciki. Dzięki temu czas mijał szybko i nikt się nie nudził. Po prezentacji wszystkich musicali mogliśmy jeszcze obejrzeć atrakcyjne popisy taneczne zespołów młodzieżowych prowadzonych przez Paulinę Milowską, a działających przy CKiP w Brzeźnicy. Festiwal miał formę konkursu, więc jury w składzie: Wiesława Jarguz, Antonina Moskal, Paulina Milowska i Tomasz Tracz musiało wybrać najlepsze spektakle. Po burzliwych obradach wydało następujący werdykt:

Zuchy
I miejsce ex aequo 16 GZ ?Przyjaciele Paddingtona? i 17 GZ ?Dzielne Lwy?
II miejsce 3 GZ ?Ekoludki?
III miejsce 15 GZ ?Wodni Przyjaciele?

Harcerze
I miejsce 5 DH ?nasze Zoo?
II miejsce 18 DH ?Bajkonators?
III miejsce ex aequo 1 WPDH ?Wagabunda? i 4 DH ?Granit?

Harcerze starsi i wędrownicy
II miejsce 6 DSTH ?Dioryt?
Wyróżnienie specjalne otrzymał Kamil Pacułt.

Nagrodami były oryginalne szklane statuetki z logo imprezy, a ich wręczanie i sposób ogłaszania zwycięzców wzorowane były na oscarowej gali. Ponadto w dowód uznania za aktywną pomoc na rzecz środowisk harcerskich komendant Hufca Ziemi Wadowickiej hm. Marcin Homel wręczył Odznaki Hufca dyrektorowi CKiP-u panu Kazimierzowi Mostowikowi i Wójtowi Gminy Brzeźnica panu Bogusławowi Antosowi.

Na zakończenie festiwalu odbył się koncert zespołu ?[Harcerze]n?, znanego widzom, bo mieliśmy okazję oglądać jego występ kilka lat temu. Śpiewa on przeboje bliskie każdemu harcerzowi: przeróbki i nowatorskie aranżacje piosenek harcerskich, turystycznych i poetyckich w nastroju. Była wiec okazja do tańczenia ?pod sceną? i wspólnej zabawy. Impreza okazała się udana, a Brzeźnica gościnna. Może więc spotkamy się po raz kolejny w niedalekiej przyszłości.

Małgorzata i Zbigniew Herzykowie