XXXIII Rajd Powitania Wiosny

Ponad 250 harcerzy z Hufca Ziemi Wadowickiej w praktyczny i realny sposób przyczyniło się do poprawy środowiska. A wszystko to podczas XXXIII Rajdu Powitania Wiosny, który odbył się w Stanisławiu Dolnym, w dniach 12-14 kwietnia 2019 r. Hasłem przewodnim tegorocznego Rajdu były słowa zainspirowane jednym z punktów Prawa Harcerskiego, wzbogacone o zachęcenie do aktywnego działania i zaangażowania w troskę o środowisko. Hasło ?Harcerz miłuje przyrodę, w czynach, a nie słowie? było obecne na różnych materiałach programowych i dekoracyjnych, ale przede wszystkim zostało w pełni zrealizowane w każdym elemencie biwaku.

Jednym z zadań, które drużyny miały wykonać przed Rajdem, było przeprowadzenie akcji polepszającej środowisko na swoim terenie działania. Dzięki tym akcjom w wielu miejscach usunięte zostały śmieci, powstały budki dla ptaków, zorganizowano zbiórkę na potrzeby schroniska dla zwierząt, czy rozdawano nieużywane, ale sprawne przedmioty. Pierwszego dnia Rajdu, w piątek wieczorem, harcerze przyjeżdżając do szkoły, w której byli zakwaterowani, w wielu miejscach zauważyli informacje dotyczące m. in. zużycia wody, energii elektrycznej, czy segregacji śmieci. Każdy element dekoracyjny przygotowany został z odpadów, dzięki czemu udało się uniknąć produkowania niepotrzebnych śmieci. Ponadto, organizatorzy zachęcili wcześniej uczestników do unikania jednorazówek i zastąpienia ich sprzętami wielorazowymi, zgodnie z zasadami ZERO-WASTE. Zaraz po apelu i kolacji, harcerze i harcerze starsi z wędrownikami uczestniczyli naprzemiennie w grze nocnej i kominku, który poświęcony był tematyce ekologicznej. Gra wymagała od harcerzy strategicznego myślenia, ale również wiedzy i umiejętności związanych choćby z segregacją śmieci, ochroną środowiska, czy technikami harcerskimi. Natomiast podczas kominka, uczestnicy oglądali przygotowane przez drużyny spoty reklamowe promujące zachowania ekologiczne, a także film edukacyjny pokazujący sytuację naszej planety. Był to też czas, kiedy każda drużyna podjęła się analizy swoich zachowań dotyczących środowiska i zobowiązała się do jeszcze większej troski w dziedzinach, które wciąż tego wymagają.

Sobota od rana poświęcona była na trasę Rajdu, podczas której harcerze realizowali różne zadania, takie jak oczyszczanie wody, budowanie domków dla owadów i budek dla ptaków. Ponadto, każda z drużyn dostała przydzielony teren do posprzątania, a także teren do rozdawania mieszkańcom ulotek antysmogowych. Po drodze harcerze mieli okazję do pogłębiania wiedzy przyrodniczej i realizowania zadań na sprawności harcerskie. Organizatorzy zapewnili również miejsca do pobierania wody do bidonów, by uniknąć korzystania z jednorazowych plastikowych butelek. Obiad również wpisywał się w ideę Rajdu, podany w całości bez potrzeby używania naczyń jednorazowych i porcjowany zgodnie z potrzebami uczestników, by zapobiec marnowaniu jedzenia. Po powrocie z trasy, harcerze mieli okazję wziąć udział w przeróżnych zajęciach programowych, takich jak: robienie lasu w słoiku, warsztaty kulinarne, przerabianie starych koszulek na torby, szycie woreczków na zakupy, zajęcia dotyczące stanu powietrza, muzyczny recykling, kuchnia wegetariańska, robienie banerów ekologicznych, robienie tzw. ścianek antysmogowych, sadzenie kwietników, zajęcia dotyczące wody, a także spotkanie z youtuberem ?Everyday Hero?. Każde z zajęć opierały się przede wszystkim na praktycznych działaniach ekologicznych, które mogą stać się inspiracją do zmiany nawyków i polepszaniu środowiska.

W niedzielę rano harcerze uczestniczyli we mszy świętej w kościele parafialnym. Na mszę każda drużyna przyniosła ręcznie robioną palmę, wykonaną wyłącznie z naturalnych materiałów. Po powrocie, reprezentacje drużyn zasadziły drzewa przy szkole w Stanisławiu. Podczas apelu rozstrzygnięte zostało współzawodnictwo drużyn prowadzone na Rajdzie, w kategorii drużyn harcerskich I miejsce zdobyła 51 WPDH “Wędrownicy”, II miejsce 5 DH ?Nasze Zoo?, trzecie miejsce 13DH?Krzyk? oraz 1DH ?Błękitna?, natomiast w kategorii drużyn starszoharcerskich i wędrowniczych I miejsce zdobyła 6 DW ?Huraggan?, II miejsce 9 DSTH”Ewenement” i III miejsce 3 DSTH Awangarda. 

Rajd Powitania Wiosny zorganizowany był przez harcerzy i instruktorów z 6 DSTH ?Dioryt?, 5 DW ?To nie my? i KI ?Przestrzeń?. Organizatorzy zostali wsparci przez wiele organizacji za co bardzo dziękują Krakowskiemu Alarmowi Smogowemu, Towarzystwu na Rzecz Ziemi, Nadleśnictwu Andrychów, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Stanisławiu Dolnym, Stowarzyszeniu Mieszkańców ?Dolany na Ludowo i Sportowo? i wielu osobom zaangażowanym w organizację rajdu.
Każdy wyjechał z niezbędną wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi przyczynić się do realnego wpływu na przyrodę. Mamy nadzieję, że hasło i idea Rajdu stanie się codziennością w działaniach harcerzy, a dzięki nim, również w działaniach wszystkich ludzi. Wiosna to dobry czas na porządki, harcerze powitali ją zarówno porządkując zaśmiecone tereny, jak i porządkując swoje podejście do troski o przyrodę.

Autor tekstu: Julia Moskwa