Biwak harcerski NAL

Nasza Baza Obozowa Zalesie w Stryszowie od 11 do 15 sierpnia 2020r. zmieniła się w „Akademię Detektywów”. Harcerze i dzieci w wieku od 11 do 17 lat mieli okazję uczyć się fachu od profesjonalistów.

Na powitalnym ognisku uczestnicy prezentowali swoje drużyny oraz zastępy, czyli biura i oddziały detektywistyczne. W trakcie biwaku nauczyliśmy się jak to jest być detektywem oraz rozwiązaliśmy sprawę tajemniczego zaginięcia chłopca na kolei drezynowej w Regulicach.
 Aby dojść do sedna sprawy wzięliśmy udział w warsztatach m. in. z daktyloskopii, czyli ściągania odcisków palców z przedmiotów, szyfrów, tropów zwierząt itd.

Trzeciego dnia sprawdzaliśmy swoją wiedzę w konkursie detektywistycznym. Po południu braliśmy udział w podchodach, a także przygotowywaliśmy się do festiwalu. Wieczorem przedstawiliśmy nasze scenki, które obrazowały sprawy detektywistyczne wzięte z życia biwakowego. W nocy okazało się, że ktoś chce nam przeszkodzić w sprawie, którą już prawie rozwiązaliśmy. Dlatego harcerze wyruszyli na poszukiwania – grę nocną. Odnaleźli zaginione dowody sprawy oraz naszą druhnę oboźną.

Przed południem dnia kolejnego, sprawdzaliśmy swoją sprawność fizyczną na poligonie, gdzie musieliśmy przebiec tor z przeszkodami. Po południu odbył się zwiad, na którym poznaliśmy świadka, który nie został przesłuchany w sprawie. Okazała się nim nasza druhna oboźna, która na ognisku wieczornym opowiedziała nam co pamięta. Na tym samym ognisku, nasi detektywi, przedstawili nam także tzw. „echo obozowe”, czyli wspomnienia i podsumowanie całego biwaku z punktu widzenia uczestników.

W sobotę po uprzątnięciu bazy oraz zapakowaniu się do autobusów, wyruszyliśmy rozwiązać sprawę do Regulic na kolej drezynową. Mieliśmy okazję przejechać się drezynami napędzanymi siłą naszych mięśni, a także poznać nieco historii kolei oraz tego regionu. Tam też okazało się, że naszym poszukiwanym chłopcem jest druh Filip, który od początku był z nami na biwaku.

Cały biwak odbył się zgodnie z reżimem sanitarnym, który nie przeszkodził nam w korzystaniu z zajęć programowych. Zadanie dofinansowane było przez Gminę Wadowice.

pwd. Emilia Gwóźdź