Historia hufca

29 maja – 9 czerwca 1990 r.

Na zaproszenie francuskich skautów wyjeżdża do miejscowości Dole 20-osobowa reprezentacja harcerzy starszych.
1990 r.

Nawiązano kontakt ze Słowakami i zorganizowano pierwszy obóz w Bańskiej Bystrzycy.
8 – 9 czerwca 1991 r.

W Beskidzkiej Bazie Obozowej w Zalesiu ma miejsce uroczysty Zlot drużyn hufca. Płonie ognisko, pachnie wspaniale grochówka, oglądamy film ,,Ptaki ptakom”. Specyficzną atmosferę wnosi I polowa Msza Św. Hufca.
23 października 1991 r.

Funkcję komendanta hufca obejmuje Mariusz Bik.
1 listopada 1992 r.

Do hufca przyłączony zostaje Hufiec Kalwaria Zebrzydowska.
3 – 5 czerwca 1994 r.

Hufiec organizuje IV Zlot Drużyn Chorągwi Bielskiej.
1994 r.

W ramach Harcerskiej Akcji Letniej hufiec po raz pierwszy organizuje obóz w nowej, pozyskanej i zbudowanej nakładem własnych sił i środków, nadmorskiej bazie obozowej w Pogorzelicy. Do tej pory, na przestrzeni prawie 80 lat, rozpaliliśmy nasze obozowe ogniska w Wielkiej Puszczy, Targoszowie, Ślemieniu, Czarnym Dunajcu, Pcimiu, Żegiestowie, Budzowie, Baczynie, Cichym, Krzyżowej, Łososinie, Worochcie, Aleksandrii nad Horyniem, Korbielowie, Jeleśni, Delatyniu nad Prutem, Kamieniu Koszyrskim, nad jeziorami Srebrnym i Turawskim, w Wetlinie i Smereku, w Łapszach i Nowej Białej, Orzechowie, Darłowie, Dąbkach, Wisełce, Czarnocinie, Białym Borze, Gaju, Bydgoszczy, Wilkowicach, Żarach, Nowym Mieście Lubawskim, Lubrzy.

1994 r.

Do hufca dociera Betlejemskie Światło Pokoju – harcerze zanoszą je do urzędów, instytucji, szkół, kościołów, domów dziecka itp.
1995 r.

Na stałe w kalendarz imprez hufca wpisuje się Harcerska Gra Terenowa ,,HARCGRATER”.
3 – 15 sierpnia 1995 r.

130 DH im. Ks. J. Poniatowskiego z Mucharza i 3 DH ,,Badyle” z Kalwarii reprezentują hufiec na Światowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Zegrzu.
22 – 24 września 1995 r.

Beskidzkimi szlakami wędrują uczestnicy jubileuszowego XX Ogólnopolskiego Rajdu ,,Powsinogi Beskidzkie”.
4 – 6 października 1996 r.

Odbywa się I Zlot Hufca.
1997 r.

Hufiec otrzymuje od miasta część budynku, gdzie po gruntownym remoncie i adaptacji pomieszczeń, przenosi się biuro Komendy Hufca.
lipiec 1998 r.

Na bazie w Pogorzelicy obozują skauci duńscy.
3 maja 1999 r.

Wręczenie sztandaru zuchom, harcerzom i instruktorom Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.
2 -12 sierpień 2000 r.

1 DSTH “Andromeda”, 2 DSTH “Ogień”, 4 DSTH “Kontiki” i 3 DH ,,Badyle” z Kalwarii reprezentują hufiec na Światowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Gnieznie.
9 grudzień 2000 r.

Na Nadzwyczajnym Zjeździe Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP zostaje wybrany nowy komendant (hm. Marcin Homel) oraz skład Komendy Hufca.

17 grudnia 2000 r.

Reprezentacja hufca odbiera na Polanie Głodówka Betlejemskie Światło Pokoju.

26 stycznia 2001 r.

W SP w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywa się Konkurs Historyczny Hufca Ziemi Wadowickiej. Jego organizatorem jest 3 DSTH “Badyle”.

2-7 lutego 2001 r.

W Brodach harcerze kształcą się podczas Hufcowego Kursu Zastępowych.

9-10 marca 2001 r.

W budynku Gimnazjum w Mucharzu odbywa się IV Festiwal Kultury Harcerskiej Hufca.

20-22 kwietnia 2001 r.

Spotykamy się na XV Rajdzie Wiosennym w Brzeźnicy.

14-16 września 2001 r.

Na krakowskich błoniach ma miejsce Jubileuszowy Zlot Krakowskiej Chorągwi ZHP w 90. rocznicę powstania harcerstwa. Bierze w nim udział około 1000 uczestników. W niedzielę po mszy świętej w Katedrze na Wawelu odbywa się apel na krakowskim Rynku Głównym.

9-11 listopada 2001 r.

Do SP Mucharz przyjeżdżają drużyny Hufca Ziemi Wadowickiej z okazji 83 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Biwak organizują 125 i 130 DH z Mucharza.

16 grudnia 2001 r.

Władze hufca oraz reprezentacja harcerzy przywozi Betlejemskie Światło Pokoju z Głodówki koło Zakopanego. Zostaje ono odebrane od skautów słowackich. Uroczystą Mszę św. w kapliczce św. Piotra i Pawła celebruje kapelan ZHP ks. phm. Jan Ujma. Obecni są: Naczelnik ZHP hm. Wiesław Maślanka i Komendant Chorągwi Krakowskiej hm. Jerzy Klinik.

22-23 lutego 2002 r.

W Gimnazjum w Mucharzu odbywa się V Festiwal Kultury Harcerskiej Hufca Ziemi Wadowickiej.

12-14 kwietnia 2002 r.

W Brzeźnicy drużyny harcują podczas XVI Rajd Powitania Wiosny. W rajdowej rywalizacji zwyciężają “Leśne Elfy”, “Nasze ZOO” zajęło drugie miejsce, III miejsce przypadło 130 DSTH ?Stu trzydziestu z Mucharza? im. księcia J. Poniatowskiego.

24-26 maja 2002 r.

W Stanisławiu zorganizowano VII Zlot Hufca Ziemi Wadowickiej.

15 grudnia 2002 r.

O godzinie 10.00 przez przejście graniczne na Łysej Polanie trafia do Polski Betlejemskie Światło Pokoju. Nie zabrakło tam reprezentacji Hufca  Ziemi Wadowickiej. Nasi harcerze Światełko odebrali na Głodówce k/ Zakopanego, podczas mszy świętej odprawionej przez kapelana ZHP ks. phm. J. Ujmę oraz kapelanów skautów słowackich.

28-30 marca 2003 r.

Drużyny hufca uczestniczą w Rajdzie Powitania Wiosny w Woźnikach.

26-28 września 2003 r.

Tarnawska Góra – Groń Jana Pawła II – Leskowiec. To już XXVI Harcerski Rajd Powsinogi Beskidzkie. Impreza tradycyjnie odbyła się na trasach turystycznych Beskidu Małego. Organizatorem rajdu była Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP oraz 130 DH “Stu trzydziestu z Mucharza”. W rajdzie udział wzięli: 2 DSTH “Ogień” (I lokata), 5 DH “Nasze ZOO” (II lokata), 125 DH “Zośka” (III lokata), 4 DSTH “Kontiki” (IV lokata), 6 DSTH “Dioryt” (V lokata).

14 grudnia 2003 r.

Reprezentacja hufca bierze udział w mszy świętej na Polanie Głodówka koło Zakopanego, skąd przywozi Betlejemskie Światło Pokoju.

15 grudnia 2003 r.

W Tomicach reprezentacje drużyn toczą zmagania podczas  Hufcowego Konkursu Historycznego.

19-25 stycznia 2004 r.

Podczas ferii w gimnazjum w Jaszczurowej odbywa się VII Kurs Zastępowych Harcerskich “JAK ’04”.

21-22 lutego 2004 r.

Na VI Festiwal Kultury Harcerskiej Hufca ZHP Ziemi Wadowickiej do szkoły w Jaszczurowej przybywa 11 drużyn harcerskich i starszoharcerskich wraz z instruktorami oraz jedna gromada zuchowa – razem około 150 ludzi.