Hufcowy Konkurs Historyczny

“Harcerska symbolika. O genezie i znaczeniu harcerskich symboli”

Kto był autorem projektu krzyża harcerskiego? Czego symbolem jest wędrownicza watra? Kto napisał słowa do refrenu hymnu harcerskiego? Co było symbolem Polski Walczącej? Między innymi na takie pytania odpowiadali uczestnicy hufcowego konkursu historycznego, który odbył się w piątek 14 maja 2021 roku w Wadowicach. Jego organizatorem była 130 Drużyna Starszoharcerska „Stu trzydziestu z Mucharza” im. ks. J. Poniatowskiego (drużynowa sam. Wiktoria Kudzia) z instruktorami hm. Robertem Kadelą i hm. Dorotą Polan oraz Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.

Konkurs historyczny ma wieloletnią tradycję i na stałe wpisał się w harmonogram działań hufca. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem “Harcerska symbolika. O genezie i znaczeniu harcerskich symboli” i miała formę gry terenowej. Wydarzenie zgromadziło trzyosobowe reprezentacje z 6 drużyn hufca. Harcerki i harcerze musieli wykazać się wiedzą na temat genezy i znaczenia harcerskich symboli (Hymn ZHP, Krzyż Harcerski, Lilijka harcerska, Pozdrowienie „Czuwaj!”, Symbol Zuchów, Symbol Harcerzy Starszych, Symbol Wędrowników, Symbole organizacji skautowych – WOSM i WAGGGS, harcerski krąg, symbol Szarych Szeregów, odznaka Grup Szturmowych).

Konkurs przebiegał na wysokim, bardzo wyrównanym poziomie. W rywalizacji I miejsce zajęła 18 Drużyna Harcerska “Bajkonators” (drużynowa phm. Katarzyna Lasek), II miejsce 1 Drużyna Harcerska “Błękitna” (drużynowa phm. Anna Najbor), III miejsce 5 Drużyna Harcerska “Nasze Zoo” (drużynowa hm. Dorota Sarapata). Dzielnie rywalizowali z nimi 125 Drużyna Harcerska „Zośka” (drużynowa pwd. Monika Polan), 3 Drużyna Harcerska „Badyle” (drużynowa hm. Dagmara Duda) i 6 Drużyna Starszoharcerska „Dioryt” (drużynowa pwd. Dominika Ziemba HO). Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a pierwsze trzy miejsca nagrodzono harcerskimi quizami i planszowymi grami edukacyjnymi. Uczestnikom gratulujemy wiedzy i zaangażowania w przygotowania do konkursu!

hm. Dorota Polan