Wigilia wędrownicza

15 grudnia br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Stanisłwiu Dolnym przy wigilijnym stole spotkali się wędrownicy z Namiestnictwa Wędrowniczego Hufca Ziemi Wadowickiej. Wigilia Wędrownicza to tradycyjna impreza przygotowywana przez wędrowników i dla wędrowników. W tym roku zgromadziła ok. 40 uczestników ze wszystkich czterech drużyn wędrowniczych hufca.

Już sam moment wejścia do sali wprowadził nas w atmosferę Świąt, dekoracja nawiązywała do zwyczajów świątecznych, a także do głównej tematyki wigilii. A wigilia była iście światowa! Organizatorzy, 5 Drużyna Wędrownicza ?To nie My? zabrali uczestników w symboliczną podróż dookoła świata poprzez potrawy świąteczne charakterystyczne dla różnych krajów. Spotkanie zaczęliśmy od dzielenia się chlebem i składania życzeń. Następnie mieliśmy okazję skosztować potraw z różnych stron świata, w tym: barszczu ukraińskiego, kulebiaka, pierogów, Melomakarona – świąteczne ciasteczka z korzenną nutą z Grecji, zapiekanka z marchwi ? Porkkanalaatikko (tradycyjne danie świąteczne z Finlandii. Swoją podróż po krajach zakończyliśmy w deserem z Francji, roladą “Buche de noel”. Przed podaniem każdej z potraw mogliśmy posłuchać o zwyczajach i tradycjach świątecznych praktykowanych w danym kraju. O światowy klimat zadbały również drużyny przygotowując kolędy w różnych językach. Zdecydowanie królowały języki wschodnie, bo wędrownicy z 3 DW ?Altair? zaśpiewali po ukraińsku, a wędrownicy z 4 DW ?Cztery Żywioły? i 6 DW ?Huraggan? połączyli siły śpiewając po rosyjsku.

Czas przy wigilijnym stole mijał nam na jedzeniu i kolędowaniu, aż wreszcie swoją obecnością zaskoczył nas sam święty Mikołaj! Oczywiście, wędrownicy to już na tyle duże dzieci, że sami zadbali o przygotowanie prezentów. Każdy uczestnik przywiózł ze sobą własnoręcznie wykonany, uniwersalny prezent. Mikołaj chyba nie do końca uwierzył, że wszyscy ?byliśmy grzeczni?, więc każda obdarowywana drużyna miała jeszcze specjalne zadanie do wykonania. Na szczęście, wszyscy zostali obdarowani niesamowitymi i niezwykle oryginalnymi prezentami. Na koniec dnia, wędrownicy w mieszanych składach uczestniczyli w nocnej grze, podczas której wykonywali zadania integracyjno-zapoznawcze. Bo skoro chcemy nieść braterstwo na cały świat, to najpierw sami powinniśmy się zbratać  🙂 Po powrocie z gry, przy gorącej herbacie i świątecznych ciastkach, klimatycznym śpiewankom nie było końca.

W sobotę rano spotkaliśmy się jeszcze, żeby podziękować sobie za wspólny czas przy wigilijnym stole, a także poznać wyniki współzawodnictwa drużyn w roku harcerskim 2016-2017.

Życzymy wszystkim, by Święta Bożego Narodzenia były czasem odpoczynku w rodzinnym gronie, a Nowy Rok obfitował w nowe wyzwania i liczne wędrownicze przygody!

Pwd. Julia Moskwa