Zuchy na tropie tajemnic dżungli

„Tropiciele Tajemnic Dżungli” to hasło tegorocznego wiosennego biwaku zuchowego zorganizowanego przez Namiestnictwo Zuchowe Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP w dn. 6-7 maja 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Palczy. Warto było podążyć tropem Mowgliego, głównego bohatera powieści Rudyarda Kiplinga „Księga dżungli” oraz jego przyjaciół i spotkać się na długo wyczekiwanym biwaku po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Dżungla to miejsce tajemnicze i nieznane, zamieszkane przez dzikie zwierzęta, które potrafią być przyjazne, ale i niebezpieczne. Bohater opowieści Kiplinga, Mowgli, rozumie las i jego mieszkańców, zna ich zwyczaje, potrzeby, potrafi bezpiecznie poruszać się między lianami, drzewami. Wprowadzając uczestników biwaku w trudny, ale jakże pasjonujący świat dżungli, Mowgli, Akela i Matka Ziemia chcieli sprawić, aby zuchy przeżyły leśną przygodę i stały się TROPICIELAMI TAJEMNIC DŻUNGLI.

Realizacja programu biwaku i hasła przewodniego: „Tropiciele tajemnic dżungli” miała służyć: wypoczynkowi dzieci w sposób czynny i ciekawy, zabawie w teatr będącej wielopłaszczyznową sceną rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci, zachęcaniu do podejmowania i realizowania własnych pomysłów w sytuacjach otwartych i niepewnych, kształtowaniu umiejętności empatycznego współdziałania w grupie, wzbogacaniu wiedzy o środowisku, w którym żyjemy oraz rozwijaniu zainteresowań problematyką ekologiczną.

Reprezentanci tej najmłodszej grupy wiekowej ZHP (czyli uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej) bawili się, pląsali, ale także nabywali nowe umiejętności pod czujnym okiem swoich opiekunów-instruktorów.

Ten  ciekawy temat jakim jest tajemnicza dżungla sprawił, że zuchy nie tylko  uczyły się skradać i być niezauważonym, ale także szacunku i zrozumienia dla każdego człowieka, znalazły się w zakodowanej dżungli oraz poznały tajniki muzyki tego pięknego miejsca. Najważniejsze jednak dla zuchów był fakt iż zdobyły sprawność Mowgliego związaną z wiadomościami z Księgi Dżungli.

W naszej zuchowej dżungli Mowgli stał się dorosłym chłopcem, Akela wspaniałym doświadczonym wilkiem, a wszystkie tajniki naszej zabawy objaśniała Matka Ziemia.

Pełno emocji, dużo humoru, odrobinka grozy i przede wszystkim klimat wspaniałej przygody to główne składniki, które były na pierwszym planie biwaku  gwarantując dzieciom wspaniałą zabawę. Przez cały czas trwania biwaku zuchom towarzyszyła radość, dobry humor i emocje związane z przygodami w dżungli.

pwd. Mirosława Zaręba