Biwak zuchowy Nieobozowej Akcji Letniej 2022

„W świat ciekawy, w świat nieznany, z Panem Kleksem wyruszamy” – tak przez kilka dni wołali uczestnicy biwaku zuchowego Nieobozowej Akcji Letniej zorganizowanego przez Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP.

W dniach 12-16 sierpnia 2022 r. Harcerska Baza Obozowa „Zalesie” w Stryszowie zmieniła się w Zalesiański Uniwersytet Pana Ambrożego. Zjechali tu skuszeni wielkim bogactwem poszukiwania wiedzy zuchy oraz dzieci w wieku 7-10 lat. Młodzi studenci  uczestniczyli w biwaku zuchowym Nieobozowej Akcji Letniej zorganizowanym przez Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP pod nazwą „ZUPA”. Przez pięć dni zuchy pod okiem rektora i profesorów zgłębiali tajniki wiedzy Pana Kleksa, który za pomocą nowoczesnej technologii Skypa połączył się z Chin z Zalesiem, przywitał uczestników informując o tym, jakie ciekawe lekcje na nich czekają, a były to m.in.: bańkologia, bajkologia, kleksografia. teatrologia, geografologia i wiele innych ciekawych zajęć począwszy od obserwacji po ćwiczenia oraz zajęcia plastyczne kończąc. Pierwszego dnia zuchy wykonały senne lusterka. To w nich Pan Kleks przyglądał się snom, choć nie wiemy jak dużo zobaczył.

Podczas ogniska małe żaki prezentowały zaprojektowane przez siebie loga swoich gromad  i wymyślone pląsy. Dzieci dowiedziały się, jakie zwyczaje panują w Akademii, która pobudza wyobraźnię, jest zabawą, w trakcie której zuchy przebrane w bajkowe postacie bez wysiłku będą mogły przyswoić sobie wiedzę. Pan Kleks zadbał, by jego wychowankowie uczyli się także obowiązkowości, punktualności i odpowiedzialności. Jak przystało na bajkowych studentów Uniwersytetu Pana Ambrożego zuchy przygotowały interaktywne scenki teatralne ze znanych bajek, które połączyły z teraźniejszością i nowoczesną technologią.  Zuchy wspaniale wykonały wszystkie zadania i każdego dnia w nagrodę otrzymały piegi Pana Kleksa. W czasie trwania zajęć było także poszukiwanie guzika z czapki Szpaka Mateusza.

Ostatniego dnia biwaku uczestnicy udali się na wycieczkę, podczas której zwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, celem było przybliżenie i przypomnienie praw fizyki za pomocą interaktywnej ekspozycji oraz obejrzenie filmu 3D „Na skrzydłach marzeń”.

Emocji nie brakowało, a dzieciaki świetnie się bawiły na Zalesiańskim Uniwersytecie Pana Ambrożego.  Do domów wróciły uśmiechnięte, szczęśliwe i pełne wrażeń.

Zadanie dofinansowane było przez Gminę Wadowice.

phm. Mateusz Gonciarczyk, pwd. Mirosława Zaręba