Wycieczka kadry HAL 2023

W sobotę 14.10.2023 r. odbyła się wycieczka dla tegorocznej kadry wychowawczej i kwatermistrzowskiej Harcerskiej Akcji Letniej 2023 r. Wyjazd był formą podziękowania dla osób, które poświęciły swój czas i energię na rzecz organizacji dla zuchów i harcerzy letnich wypoczynków organizowanych w naszym hufcu.

Tym razem ruszyliśmy na zachód i odwiedziliśmy Gliwice. W pierwszej kolejności w zależności od wyboru uczestnicy spacerując po Kolejkowie poznali świat w miniaturze lub odkryli feerie barw i magie światła w Funzeum. W drugiej części zwiedzania Gliwic ruszyliśmy w stronę gliwickiej Wieży Eiffla, czyli Radiostacji Gliwice. Mieliśmy okazję odwiedzić budynek radiostacji, który obecnie jest odziałem Muzeum w Gliwicach i uczestniczyć w lekcji historii dotyczącej prowokacji gliwickiej, która miała bezpośredni związek z wybuchem II Wojny Światowej. Warto wspomnieć, że maszt nadawczy radiostacji wysokości 111 m daje mu status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie.

Odkrywanie Gliwic zakończyliśmy na poznawaniu egzotycznej flory w Palmiarni Gliwice. To jeden z najstarszych i największych tego typu obiektów w naszym kraju. W czterech pawilonach tematycznych mogliśmy podziwiać egzotyczne rośliny użytkowe, rośliny tropikalne, sukulenty, a w pawilonie historycznym – palmy, a wśród nich 120-letnie feniksy kanaryjskie. Ostatni pawilon to swoisty bonus w którym w czterech ogromnych akwariach, mogliśmy obserwować ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej.

Kończąc odkrywanie Gliwic późnym wieczorem powróciliśmy do Wadowic pełni energii do kolejnych harcerskich działań.