„Czyńmy Pokój”. Betlejemskie Światło Pokoju w rękach harcerzy.

W niedzielę (10 grudnia 2023 r.) czterdziestoosobowa reprezentacja z Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP otrzymała Betlejemskie Światło Pokoju. Wydarzenie zostało zainaugurowane uroczystym apelem na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Następnie odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM. Po nabożeństwie zorganizowano uroczysty przemarsz na Rynek Główny. Idąc krakowskimi ulicami można było usłyszeć radosne piosenki wykonywane przez wadowickich harcerzy nawiązujące do tego wydarzenia. Po dotarciu na miejsce Światło zostało wręczone Władzom Małopolski i miasta Krakowa oraz małopolskim hufom.

Co roku, nieprzerwanie od 1991 roku, Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło odbierane jest z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, następnie trafia ono do Austrii, aby potem dotrzeć na Słowację, do Polski i dalej do ościennych państw.

Tegorocznym przesłaniem jest hasło „Czyńmy pokój”. To okazja do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój – to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której odnajdujemy równowagę ze sobą i innymi ludźmi. Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przekazujący Święty Płomień z Betlejem chcą ponad to wypełniać zadanie, by realnie czynić pokój w życiu oraz dawać nadzieję tym, którzy doświadczają jego braku.

W siedzibie Hufca Ziemi Wadowickiej na ul. Teatralnej 2 w Wadowicach można odbierać Betlejemskie Światełko aż do 23 grudnia (godziny odbioru światełka z siedziby hufca znajdują się na Facebooku – https://www.facebook.com/zhpwadowice).

Ponadto dostępna jest wirtualna Mapa Światła https://swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla/ do której systematycznie wpisywane są miejsca przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na terenie powiatu, województwa i kraju.

W najbliższym czasie Światełko Pokoju za pośrednictwem harcerzy trafi do mieszkańców, parafii i instytucji na terenie trzech powiatów – wadowickiego, suskiego i oświęcimskiego.

phm. Dominika Ziemba
członkini Komendy Hufca Ziemi Wadowickiej