Warsztaty Zuchmistrzów – „POCZUJ TO!”

W sobotę 6 kwietnia 2024 r. w Zatorze miały miejsce niezwykle inspirujące warsztaty „POCZUJ TO! dla kadry zuchowej, zorganizowane przez Namiestnictwo Zuchowe Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło entuzjastycznych przybocznych i drużynowych zuchowych z Hufca Ziemi Wadowickiej, gotowych do doskonalenia się i wymiany doświadczeń w zakresie pracy z zuchami.

Celem warsztatów było nie tylko przekazanie praktycznej wiedzy z metodyki zuchowej, ale inspirowanie kadry do tworzenia przyjaznego i rozwijającego środowiska dla zuchów.

Podczas warsztatów omawiane były różnorodne formy pracy z zuchami oraz przeprowadzone zostały aktywizujące gry i zabawy. Uczestnicy poznali ciekawe techniki i pomysły na majsterki, które z pewnością zachęcą zuchy do eksplorowania swoich zainteresowań oraz umiejętności praktycznych. Zrobiliśmy burze mózgów, której efektem były ciekawe pomysły na pracę z Prawem Zucha podczas zbiórek. Przypomnieliśmy sobie, że Prawo Zucha jest zbiorem zasad i wartości, które są niezwykle istotne dla rozwoju moralnego i społecznego każdego zucha. Stworzyliśmy karty różnych sprawności, które pozwalają zuchom rozwijanie swoich zainteresowań oraz wspierają ich rozwój w zakresie samodzielnego podejmowania działań w określonej, wybranej przez niego dziedzinie.

Kolejnym elementem warsztatów były zajęcia ze służby z zuchami, która jest niezwykle istotnym elementem w działalności harcerskiej, która ma na celu nie tylko rozwijanie umiejętności praktycznych, ale przede wszystkim budowanie u zuchów ich społecznej odpowiedzialności i empatii wobec innych. Wybraliśmy się na spacer do pobliskiego parku, gdzie postanowiliśmy posprzątać znalezione po drodze śmieci. Taką aktywność śmiało mogą podjąć zuchy w ramach pożytecznych prac, czyli służby.

Przy okazji pobytu w parku, poznaliśmy ustalone w naszym namiestnictwie znaki wykorzystywane podczas zuchowej musztry, która jest nauką dyscypliny i powagi poprzez zabawę. Ważnym elementem jest tutaj unikanie używania mowy, która zastępowana jest gestami i klaśnięciami, co czyni ją bardzo atrakcyjną dla zuchów.

Podsumowując, warsztaty dla kadry zuchowej nie tylko dostarczyły praktycznej wiedzy i umiejętności, ale także stanowiły wyjątkową okazję do budowania społeczności oraz inspirujących dyskusji, wymiany doświadczeń na różne tematy, które są niezwykle ważne w kształtowaniu przyszłości naszych zuchów. Dzięki zaangażowaniu i zaufaniu naszej kadry, jestem pewna, że przyszłe pokolenia będą miały okazję rozwijać się w atmosferze wsparcia i inspiracji.

Pwd. Adriana Kajdas