Konkurs Historyczny 2024

17 maja 2024 r. w siedzibie Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP odbyła się kolejna edycja Hufcowego Konkursu Historycznego. Tematyka to „Harcerskie zloty międzywojnia. W stulecie I Narodowego Zlotu Harcerzy w Warszawie”.

Zadania konkursowe objęły zagadnienia dotyczące historii trzech Zlotów: I Narodowego Zlotu Harcerzy w Warszawie (1924 r.), II Narodowego Zlotu Harcerzy w Poznaniu (1929 r.) i Jubileuszowego Zlotu ZHP w Spale (1935 r.).

Temat, czyli historia niewykraczająca poza trzy kilkudniowe zloty ZHP, okazał się jednak dla instruktorów prawdziwym wyzwaniem. Tym bardziej gratulujemy przygotowania patroli phm. Ani Najbor, phm. Kasi Lei i HO Tomkowi Kadeli.

Wśród materiałów, z których przygotowywali się uczestnicy konkursu, znalazły się m.in. mapy zlotowe, „Wieści Zlotowe” – gazetka zlotu w Spale oraz artykuł z „Nowości Ilustrowanych” z 1924 r. Pierwszy etap konkursu to 20 pytań testowych, które uczestnicy rozwiązywali indywidualnie. Potem przyszły zadania zespołowe: praca z mapą zlotową, wyjątki biograficzne, fotografie.

Zwycięzcą konkursu została 5 DH „Nasze ZOO”, II miejsce zajął patrol 130 DSTH z Mucharza, III – 1 DH „Błękitna”. Najwyższe wyniki w etapie indywidualnym uzyskali: druhna Julia Fidelus (130 DSTH), Ewa Zdziebko („Nasze ZOO)” i Szymon Kadela (130 DSTH). Dla najlepszych przygotowano nagrody: gry planszowe: „Szlaki”, „Czyj to trop”, książki („Zośka i Parasol” Aleksandra Kamińskiego) oraz turystyczne butelki. Uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy i zaangażowania!

Organizatorem konkursu byli instruktorzy i przyboczne „130 Drużyny Starszoharcerskiej „Stu trzydziestu z Mucharza” im. ks. Józefa Poniatowskiego oraz Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.

Czuwaj!
hm. Dorota Polan
hm. Robert Kadela
sam. Zuzanna Warchoł
sam. Martyna Wróbel