Hufcowy Konkurs Historyczny 2023

12 maja 2023 r. w siedzibie Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP odbyła się kolejna edycja Hufcowego Konkursu Historycznego. W zmaganiach konkursowych wzięli udział harcerze z drużyn harcerskich oraz starszoharcerskich naszego hufca, w sumie 10 trzyosobowych patroli.

Temat tegorocznego konkursu to „Akcja pod Arsenałem. 26 III 1943”. Zadania konkursowe objęły zagadnienia dotyczące uczestników, okoliczności, przebiegu i skutków akcji pod Arsenałem. Wśród materiałów, z których przygotowywali się uczestnicy konkursu, znalazły się: powieść „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego rozdział „Pod Arsenałem”, film „Akcja pod Arsenałem” w reż. Jana Łomnickiego, słuchowisko radiowe PR z 1963 r. (wspomnienia uczestników akcji odbicia Jana Bytnara z rąk gestapo. Opowiadali: Stanisław Broniewski „Orsza”. Lech Suski „Katoda”, Witold Bartnicki „Kadłubek”, Zygmunt Kaczyński „Wesoły” i Andrzej Wolski „Jur”).

Pierwszy etap konkursu to 20 pytań testowych, które uczestnicy rozwiązywali indywidualnie. Potem przyszły zadania zespołowe. Zwycięzcą konkursu został starszoharcerski patrol 1 WPDH „Wagabunda” (opiekun phm. Rafał Smurzyński), II miejsce zajęła 18 DH „Bajkonators”, patrol starszoharcerski (opiekun pwd. Katarzyna Lasek), III – 5 DH „Nasze ZOO” (opiekun phm. Katarzyna Leja), a IV miejsce z wyróżnieniem 6 DSTH „Dioryt” (opiekun phm. Joanna Krecichwost). Dyplomy za udział w konkursie wręczono również 1 DH „Błękitna” (opiekun phm. Anna Najbor), 3 DH „Badyle” (opiekun dh. Marta Macheta), harcerskiemu patrolowi 18 DH „Bajkonators” (opiekun pwd. Katarzyna Lasek), 12 DH „Fatamorgana” (opiekun pwd. Adriana Kajdas), 1 DSTH „Andromeda” (opiekun dh. Agata Zazulak) i 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza” im. Księcia Józefa Poniatowskiego (opiekun hm. Dorota Polan). Najwyższe wyniki w etapie indywidualnym uzyskali: druh Filip Sirant z 3 DH „Badyle” i druh Maksymilian Jałowiecki z 1 WPDH „Wagabunda”. Dla najlepszych przygotowano nagrody – gry planszowe: „Polska jest piękna”,  „Mapa Polski”, „Nasza Polska”, „Historia Polski” i „Wielcy Polacy” oraz książki (piękne wydanie „Kamieni na szaniec”). Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy i zaangażowania!

Organizatorem konkursu była 130 Drużyna Starszoharcerska „Stu trzydziestu z Mucharza” im. ks. Józefa Poniatowskiego oraz Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.

Czuwaj!
hm. Dorota Polan