Harcerze pielgrzymowali do Kalwarii

To już tradycja, że w weekend przypadający najbliżej 23 kwietnia, dnia w którym kościół powszechny wspomina św. Jerzego – patrona harcerzy i skautów, społeczność harcerska Chorągwi Krakowskiej ZHP spotyka się na pielgrzymim szlaku, aby wspólnie wędrować do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tak było i tego roku. W miniony weekend (22-23.04) prawie 140 osobowa grupa zuchów, harcerzy, instruktorów harcerskich i seniorów uczestniczyła w VII Pielgrzymce Harcerskiej ZHP Chorągwi Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, która współorganizowana była przez Hufiec Ziemi Wadowickiej. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego.

Tegoroczne hasło pielgrzymki – “Serce wielkie nam daj” – było wyjściem do budowania pięknego i lepszego świata niż go zastaliśmy. Na uczestników pielgrzymki tradycyjnie w pierwszej kolejności czekała wędrówka do sanktuarium kalwaryjskiego w trakcie, której rozważali w jaki sposób mogą budować swoje wielkie serce. Serce otwarte na drugiego człowieka. Serce, które na służbę pozwala na wzór Maryi śmiało odpowiedzieć na wezwanie – wstać i szybko udać się na miejsce. W trakcie dwóch dni pielgrzymki uczestnicy mieli możliwość m.in. nie tylko wziąć udział w adoracji, ale i aktywnie włączyć się w jej przygotowanie. Nie zabrakło również Eucharystii i harcerskiego ogniska.

Zgodnie z Prawem Harcerskim harcerz niesie chętną pomoc bliźnim, czyli nie czeka aż go ktoś poprosi o pomoc, lecz sam szuka okazji, by być pomocnym. Realizując ten harcerski ideał uczestnicy pielgrzymki w trakcie jednych z zajęć tworzyli różańce, które przekazane zostaną na kiermasz charytatywny, a dochód z niego w całości zostanie przeznaczony na leczenie dh. Jakuba Starzaka z Hufca ZHP Myślenice. Dh Jakub pod koniec 2021 r. doznał poważnego wypadku samochodowego wskutek którego trafił do szpitala w krytycznym stanie. Obecnie jest już w domu, ale jego powrót do zdrowia uzależniony jest od długotrwałej i kosztownej rehabilitacji.

Więcej o pomocy dla dh. Jakuba można przeczytać na http://www.akuratna.pl/podopieczni/jakub-starzak/

Pielgrzymkę zakończyła niedziela Eucharystia w sanktuarium kalwaryjskim. Jak podkreślili jej uczestnicy pielgrzymka była czasem, kiedy można duchowo „naładować akumulatory”. To doskonały czas na przemyślenia i rozmowy na temat naszych potrzeb i wyznawanych wartości. Wspólne wędrowanie, rozważanie Słowa Bożego jest szansą na oderwanie się od codziennych obowiązków i refleksję. Pielgrzymka daje też możliwość lepszego poznania Kalwarii Zebrzydowskiej – niesamowitego miejsca przedeptanego przez miliony pielgrzymów, które łączy swoim duchowym klimatem.

phm. Mateusz Gonciarczyk