Pogrzeb Jana Sałapatki

5 maja 2023 r. w Jachówce odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierza partyzantki niepodległościowej Jana Sałapatka „Orła”. Harcerze Hufca ziemi Wadowickiej służyli w pocztach sztandarowych.

Jachówka, 5 maja 2023

Pogrzeb miał charakter państwowy z udziałem wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych i delegacji. Msza św. odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jachówce. Liczną delegację stanowiła młodzież szkolna i harcerska.

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Jan Sałapatek, Żołnierz Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz mianowany podporucznikiem. Przed mszą świętą odznaczenie przekazał na ręce siostrzenicy bohatera, Elżbiety Głuc, szef Zespołu Działalności Bieżącej Sił Zbrojnych Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Konrad Kłos. Wręczono także awans oficerski.

Jan Sałapatek

Jan Sałapatek urodził się 2 maja 1923 r. w Jachówce. Był żołnierzem oddziału AK „Huta-Podgórze”. Już po wkroczeniu Armii Czerwonej, w październiku 1945 r. ujawnił się jako kapral Batalionów Chłopskich. Wiosną 1946 r. został żołnierzem konspiracyjnej „Grupy Operacyjnej AK »Błyskawica«”, dowodzonej przez ppor. Józefa Dudę „Dara” oraz ppor. Mieczysława Sobolewskiego „Pruta”. Był zaopatrzeniowcem, przewodnikiem i łącznikiem. Uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych. Był też członkiem oddziału „Grupa Operacyjna AK »Wolność«”, następnie jego dowódcą, zmieniając nazwę na „Grupa Operacyjna AK »Zorza«”. Zginął w 1955 roku w zasadzce Urzędu Bezpieczeństwa. Jego szczątki zostały potajemnie pochowane na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Odnaleziono je podczas prac poszukiwawczych IPN w 2021 r.

Delegacja Hufca

Hufiec reprezentowali 2 SzDH „Horyzont”, 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza” im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Drużyna Reprezentacyjna oraz instruktorzy. Wśród wielu pocztów sztandarowych nasi harcerze służyli w poczcie Koła Wadowickiego Światowego Związku Armii Krajowej oraz poczcie Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. Dh Weronika Nowak i dh Patryk Maślanka mieli zaszczyt mieść rogatywkę oraz Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski ppor. Jana Sałapatka.

Hm. Dorota Polan

Hm. Robert Kadela